Föräldraledig med ett litet barn?
10 december: Kreativ tovningsworkshop – vi tovar sittunderlag eller vagnunderlag. (Självkostnadspris för ull tillkommer.)
Välkommen till träffar fyllda med samtal, fika och inspiration!
Att ta sig ut i naturen med en liten bebis kan ibland kännas som ett helt projekt — mycket ska packas, bäras och planeras, samtidigt som allt ska klaffa med blöjbyten och matningar. Och vad ska barnen egentligen ha på sig? Vad kan man hitta på ute? Och vart ska man åka?
Vi vill göra det lite enklare för dig! Under tre tillfällen under senhösten bjuder vi in till avslappnade träffar där vi fikar, samtalar och inspireras till nya uteupplevelser tillsammans.
Vi ses kl. 11 på Biotopia. Fika finns att köpa i Biotopias kafé (med specialerbjudanden just för oss). Sedan slår vi oss ner — med bebisarna i famnen eller på filten — och pratar om hur det faktiskt är att vara ute med små barn.
Samtalen leds av Anna och Åsa:
- Anna är naturpedagog på Biotopia.
- Åsa arbetar med friluftsliv och folkhälsa på Upplandsstiftelsen.
Tillsammans har vi lång erfarenhet av att stötta nyblivna familjer i att upptäcka naturen, bland annat genom samarbete med familjecentraler och öppna förskolor.
Det behövs ingen anmälan – kom som du är!
Varmt välkommen till Biotopia för en stund av gemenskap, fika och naturinspiration för dig och ditt barn.