I filmen ser vi Maria Hoflin sätta ut mnemosynefjärilslarver på nunneört och berätta om arbetet. Vi hör också Jimmy Helgesson berätta om uppfödningen av larver på Nordens Ark.
Mnemosynefjärilen är hotad och ses sällan flyga i Uppsala län. Det är en art som vi arbetar för att bevara. En åtgärd är att sätta ut larver som fötts upp på Nordens Ark.
På en av vårens första soliga dagar satte vi ut flera hundra mnemosynefjärilslarver i nunneörtsrika hagmarker utanför Östhammar. Målet: att öka antalet mnemosynefjärilar.
Vad är särskilt med mnemysynefjärilen? Jo, den är väldigt ovanlig. Anledningen är att de marker den behöver har försvunnit allt mer. För att mnemosynefjärilen ska hinna utvecklas behöver den senbetade hagmarker, ängar som slås först i mitten av juli och bryn och andra kringmiljöer – och nunneört. Dessa marker har blivit ovanliga.
För att främja fjärilen har Nordens ark fött upp larver som vi tillsammans placerade ut på olika platser utanför Östhammar. I hagmarker med mycket nunneört vars blad larverna äter, innan de förpuppas för att sen kläckas till fjärilar. Larverna är svarta med orangea fläckar på ryggen. Förhoppningen är att i mitten av juni kunna se mnemosynefjärilar flyga på platsen.