Upplandsstiftelsen erbjuder övernattning i enkla stugor nära naturen. Du kan boka dessa dygnsvis och på så sätt få uppleva den Uppländska naturen. Nedan finns mer information om våra stugpr.
 |
Båtforstorpet Båtforstorpet ligger vid Båtforsen, Dalälven. Torpet har en enkel standard utan el men med sollcellsdrivet kylskåp och vedeldad spis/kamin. Det finns 6 sängplatser.
Läs mer om torpet och om hur du bokar
|
 |
Ledskärstugan
Drygt 100 m bakom Ledskärstornet vid Ledskär ligger Ledskärsstugan, en av Sveriges första ringmärkningsstationer som byggdes på 1950-talet. Stugan är mycket enkel utan el och vatten men med kamin och ved.
Läs mer om stugan och om hur du bokar
|
 |
Lotsstugan Källarberget
Lotsstugan är en enkel stuga som idag innehåller fyra bäddar för den som vill övernatta. Stugan har kylskåp, kokplattor och köksutrustning. Dessutom finns det en uteplats med grill.
Läs mer om stugan och om hur du bokar
|
 |
Fyrvaktarbostaden på ön Björn
Fyrvaktarbostaden ligger på ön Björn i norra Upplands ytterskärgård. Bostaden är enkel utan el eller rinnande vatten. Det finns två lägenheter med vardera fem sängplatser. Många kommer till ön Björn för att skåda fågel, särskilt under sträcktiderna vår och höst.
Läs mer om bostaden och hur du bokar
|