Hur kan friluftslivet användas för en bättre folkhälsa?
Att vistas i naturen får oss ofta att må bra. Solljuset, den fysiska aktiviteten och den kravlösa miljön gör att vi kan slappna av. Vi vet idag att friluftsliv kan göra verklig skillnad för vår hälsa!
Den här kvällen fokuserar vi på hur friluftslivet kan stärka folkhälsan – och hur olika aktörer kan bidra till att fler hittar ut.
Program
- Sara Krondahl berättar om Region Uppsalas satsning Må bra med kultur och natur
- Lina Lagström och Frida Öhman från Friluftsfrämjandet, delar erfarenheter från Häng med oss ut-metoden
- Jens Lindquist, om Häng med Studenthälsan ut, Campus 1477
- Fika: Vi bjuder på smörgås med kaffe/te
- Workshop: Hur kan friluftslivet stärka folkhälsan i Uppsala län?
Vi avslutar kvällen med en workshop kring friluftsliv för folkhälsa. Föreläsningarna kan ses digitalt, medan workshopen erbjuds på plats på Biotopia.
Upplandsstiftelsens friluftsnätverk
Träffen ordnas som en del av Upplandsstiftelsens friluftsnätverk (tidigare friluftsgruppen). Nätverket är öppet för alla som är ideellt engagerade eller arbetar med friluftsliv i Uppsala län